N-Benzoyl-L-tyrosine ethyl ester
SIGMA/B6125
Synonym: BTEE
CAS Number: 3483-82-7
Empirical Formula (Hill Notation): C18H19NO4
Molecular Weight: 313.35
EC Number: 222-469-2
MDL Number: MFCD00002388
Linear Formula: 4-(HO)C6H4CH2CH(NHCOC6H5)CO2C2H5
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/C18H19NO4/c1-2-23-18(2 |
| InChI key | SRLROPAFMUDDRC-INIZCTEOSA |
| mp | 118-121 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)[C@H](Cc1ccc(O)cc |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | N-Benzoyl-L-tyrosine ethyl ester has been used for measuring chymotrypsin activity. |
| General description: | N-Benzoyl-L-tyrosine ethyl ester (BTEE) is a substrate which is completely resistant to trypsin and is required for the assay of chymotrypsin. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 118-121 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

