Coenzyme B12
SIGMA/C0884 - ≥97.0%
Synonym: 5′-Deoxyadenosylcobalamine; Adenosyl cobalamine; Cobamamide; DMBC coenzyme
CAS Number: 13870-90-1
Empirical Formula (Hill Notation): C72H100CoN18O17P
Molecular Weight: 1579.58
EC Number: 237-627-6
MDL Number: MFCD00135609
Linear Formula: C72H100CoN18O17P
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% |
| color | red to very dark red |
| very dark red-brown | |
| form | powder and chunks |
| InChI | 1S/C62H90N13O14P.C10H12N5 |
| InChI key | ZIHHMGTYZOSFRC-PMDPKNCCSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(CNC(=O)CCC1(C)C(CC(N)= |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | HPLC: suitable |
| Application: | Coenzyme B12 has been used as a supplement for culturing plasmid variants in in vivo assay of yvrC-lacZ fusions. |
| Biochem/physiol Actions: | Vitamin B12 cobalamin is involved in DNA synthesis and fatty acid synthesis. It also plays a vital role as a coenzyme in the conversion of mitochondrial methylmalonyl co-enzyme A to succinyl co-enzyme A. |
| General description: | Vitamin B12 cobalamin refers to a group of chemically-related cobalt containing molecules. The physiologically active forms of vitamin B12 include methylcobalamin and adenosylcobalamin, whereas hydroxocobalamin (vitamin B12a, OHCbl) and cyanocobalamin (CNCbl) are storage and delivery forms. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | 25, 100, 250 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352205 |

