Cytidine 5′-monophosphate disodium salt
SIGMA/C1006 - Sigma Grade, ≥99%, crystalline
Synonym: C-5′-P; CMP
CAS Number: 6757-06-8
Empirical Formula (Hill Notation): C9H12N3Na2O8P
Molecular Weight: 367.16
EC Number: 229-819-3
MDL Number: MFCD00064355
Linear Formula: C9H12N3O8PNa2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| biological source | synthetic |
| form | crystalline |
| grade | Sigma Grade |
| InChI | 1S/C9H14N3O8P.Na.H/c10-5- |
| InChI key | RCIPNLSOCXMZDD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | [Na].NC1=NC(=O)N(C=C1)C2O |
| solubility | water: 100 mg/mL, clear to very slightly hazy, colorless to very faintly yellow |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Cytidine 5′-monophosphate disodium salt has been used: • in nucleotide stock solution • as an ectonucleotidase (ENTase) inhibitor to probe 5′-ENTase activity in cortical neurons • in in vitro studies to estimate its effect on growth response of selected bacteria strains that dominate the piglets′ small intestine |
| Biochem/physiol Actions: | Cytidine 5′-monophosphate (CMP) is used as a substrate of uridine monophosphate (UMP)/cytidine monophosphate (CMP) kinase (EC 2.7.4.4) to form CDP which upon phosphorylation to CTP supports DNA and RNA biosynthesis. |
| Biochem/physiol Actions: | Cytidine monophosphate (CMP) serve as a nucleotide carrier for sugars. |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41106305 |

