Cytosine β-D-arabinofuranoside
SIGMA/C1768 - ≥90% (HPLC), crystalline
Synonym: (β-D-Arabinofuranosyl)cytosine; Ara-C; Arabinocytidine; Arabinosylcytosine; Cytarabine; Cytosine arabinoside
CAS Number: 147-94-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H13N3O5
Molecular Weight: 243.22
EC Number: 205-705-9
MDL Number: MFCD00066487
Linear Formula: C9H13N3O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% (HPLC) |
| form | crystalline |
| InChI | 1S/C9H13N3O5/c10-5-1-2-12 |
| InChI key | UHDGCWIWMRVCDJ-CCXZUQQUSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1=NC(=O)N(C=C1)[C@@H]2O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Biochem/physiol Actions: | Ara-C incorporates into DNA and inhibits DNA replication by forming cleavage complexes with topoisomerase I resulting in DNA fragmentation; does not inhibit RNA synthesis. Anti-leukemia agent. |
| Features and Benefits: | This compound is a featured product for Apoptosis research. Click here to discover more featured Apoptosis products. Learn more about bioactive small molecules for other areas of research at sigma.com/discover-bsm . |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 - H361fd |
| Precautionary statements | P202 - P261 - P272 - P280 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥90% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |



