Cytochrome c from bovine heart
SIGMA/C2037 - ≥95% based on Mol. Wt. 12,327 basis
CAS Number: 9007-43-6
EC Number: 232-700-9
MDL Number: MFCD00130890
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis |
| assay | ≥95% based on Mol. Wt. 12,327 basis |
| biological source | bovine heart |
| form | powder or crystals |
| mol wt | 12327 Da |
| Quality Level | 300 ![]() |
| storage temp. | −20°C |
| suitability | suitable for molecular biology |
| technique(s) | cell based assay: suitable |
| UniProt accession no. | P62894 ![]() |
| Application: | Cytochrome c from bovine heart has been used:• for cytochrome oxidase staining using the mice brain tissue • as a component of control mixture to evaluate the accuracy of tandem mass spectra in identifying peptides • to study its effect on the stability, transport, and retention of biochar colloids (BCs) in saturated porous media under various solution pH and ionic strength (IS) conditions • as a component of staining solution for the detection of cytochrome oxidase activity in the brain tissue sections of mouse • as a component in the assay to study its superoxide scavenging efficiency • as a component of serum-free DMEM media to evaluate non-specific cytochrome C reduction in astrocytes and HT-29 cells |
| Biochem/physiol Actions: | Cytochrome C is a key mediator of oxidative phosphorylation. It mediates the electron transport between complex III and complex IV of the respiratory chain. Cytochrome c has been identified as an important mediator in apoptotic pathways. The release of mitochondrial cytochrome c into the cytoplasm stimulates apoptosis and is commonly used as an indicator of the apoptotic process in the cell. Investigation on the effect of Paris Saponin I (PS I) on human gastric carcinoma cell growth (SGC7901 cells) have shown an elevated level cytoplasmic cytochrome c. Results are an inhibition of proliferation in SGC7901 cells by inducing mitochondria-dependent apoptosis through cytochrome. |
| Biochem/physiol Actions: | The ready fluctuation of cytochrome c within the cell between ferrous and ferric states, makes it an efficient biological electron-transporter. It plays a vital role in cellular oxidations in both plants and animals. Generally regarded as a universal catalyst of respiration, it forms the essential electron-bridge between the respirable substrates and oxygen. |
| Biochem/physiol Actions: | The ready interconversion of cytochrome c between ferrous and ferric states makes it an efficient biological electron carrier. It plays a vital role in cellular oxidations in both plants and animals. Generally regarded as a universal link in the respiratory chain, it forms the essential electron-bridge between the respirable substrates and oxygen. |
| General description: | Cytochrome C is a heme protein. It is localized between the inner and outer mitochondrial membranes. |
| Other Notes: | View more information on cytochrome c and electron transport at www.sigma-aldrich.com/enz . |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 50, 100, 500 mg in glass bottle |
| Preparation Note: | Prepared using TCA. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% based on Mol. Wt. 12,327 basis |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |

