Sodium hexanoate
SIGMA/C4026 - 99-100%
Synonym: Caproic acid sodium salt; Hexanoic acid sodium salt; Sodium caproate
CAS Number: 10051-44-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11NaO2
Molecular Weight: 138.14
EC Number: 233-179-0
MDL Number: MFCD00059056
Linear Formula: CH3(CH2)4COONa
Product Type: Chemical
| assay | 99-100% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H12O2.Na/c1-2-3-4-5- |
| InChI key | UDWXLZLRRVQONG-UHFFFAOYSA |
| lipid type | saturated FAs |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].CCCCCC([O-])=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10, 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99-100% |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352211 |

