Carbamoylcholine chloride
SIGMA/C4382 - ≥98% (titration), crystalline
Synonym: (2-
CAS Number: 51-83-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15ClN2O2
Molecular Weight: 182.65
EC Number: 200-127-3
MDL Number: MFCD00012011
Linear Formula: NH2COOCH2CH2N(Cl)(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (titration) |
| color | white |
| form | crystalline |
| InChI | 1S/C6H14N2O2.ClH/c1-8(2,3 |
| InChI key | AIXAANGOTKPUOY-UHFFFAOYSA |
| mp | 210 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Cl-].C[N+](C)(C)CCOC(N)= |
| solubility | ethanol: 20 mg/mL |
| H2O: 1 g/mL |
| Application: | Carbamoylcholine chloride has been used: • to stimulate insulin secretion in transgenic mice • to induce contraction of undifferentiated and differentiated human adipose-derived stem cells (hASCs) • to mediate constriction of iris in pupillary light reflex studies in mice |
| Biochem/physiol Actions: | Carbachol elicits tear fluid secretion by interacting with muscarinic receptors. It is an analog of acetylcholine and an antiglaucoma drug. In ciliary processes, carbachol along with nitric oxide (NO) regulates Na+ and K+-ATPase activity. It stimulates insulin vesicles transport to the secretory site to increase insulin secretion. |
| Biochem/physiol Actions: | Non-selective cholinergic agonist that is resistant to the action of cholinesterases; inhibits apoptotic death of cultured neurons, and may induce apoptosis in thymocytes. |
| Features and Benefits: | This compound is featured on the Acetylcholine Receptors (Nicotinic) page of the Handbook of Receptor Classification and Signal Transduction. To browse other handbook pages, click here . |
| Packaging: | 1 g in poly tube |
| Packaging: | 10, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 |
| Precautionary statements | P264 - P301 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25 |
| Safety Statements | 45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (titration) |
| mp | 210 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352200 |


