α-Cyclodextrin
SIGMA/C4642 - ≥98%
Synonym: alpha-Cyclodextrin; α-Schardinger dextrin; Cyclohexaamylose; Cyclomaltohexaose
CAS Number: 10016-20-3
Empirical Formula (Hill Notation): C36H60O30
Molecular Weight: 972.84
EC Number: 233-007-4
MDL Number: MFCD00078207
Linear Formula: C36H60O30
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C36H60O30/c37-1-7-25-1 |
| InChI key | HFHDHCJBZVLPGP-RWMJIURBSA |
| mp | >278 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H]1O[C@@H]2O[C@H]3[C |
| solubility | H2O: 50 mg/mL |
| Application: | α-Cyclodextrin can be used: • In fabricating reversible supramolecular assemblies. • As a modifier to enhance the solubility of oleic acid stabilized nanoparticles. • In the preparation of polyrotaxanes with ply(ethylene glycol). • In the synthesis of cationic star polymers with oligoethylenimine. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | >278 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


