Cyanogen bromide-activated-Sepharose™ 4 Fast Flow
SIGMA/C5338 - lyophilized powder
Synonym: Cyanogen bromide-activated Agarose
CAS Number: 68987-32-6
MDL Number: MFCD00163385
Product Type: Chemical
| capacity | 6-11 μmol/mL coupling capacity (6-AKS) |
| form | lyophilized powder |
| matrix | Sepharose 4 Fast Flow |
| matrix active group | cyanate or related structures |
| matrix spacer | 1 atom (when ligands are coupled via isourea derivative or related linkage) |
| particle size | 45—165 μm |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| swelling | 1 g swells to 4-5 mL gel |
| technique(s) | affinity chromatography: suitable |
| Application: | Cyanogen bromide-activated-Sepharo |
| General description: | C5338-10G′s update product number is GE17-0981-01 |
| General description: | Cyanogen bromide-activated Sepharose™ 4 Fast Flow is a resin composed of cross-linked 4% agarose beads that has been pre-activated with cyanogen bromide. Proteins and other molecules containing primary amino groups are coupled directly to the preactivated gel. It allows for multi-point attachment of protein ligands which minimizes ligand leakage. The resin is available in a range of different bulk pack sizes and convenient pre-packed formats for easy scale-up and process development. |
| Legal Information: | Sepharose is a trademark of Cytiva |
| Packaging: | 1, 5, 10 g in poly bottle |
| Physical form: | Lyophilized powder with sugar stabilizers |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41106500 |

