Cytochrome P450 human
SIGMA/C5740 - 2E1 isozyme microsomes, with P450 Reductase and cytochrome b5, recombinant, expressed in baculovirus infected insect cells (BTI-TN-5B1-4)
MDL Number: MFCD03456520
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis |
| biological source | human |
| description | 1.0 nmole P450 2E1 per 0.5 ml vial |
| form | buffered aqueous solution (100 mM potassium phosphate, pH 7.4) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| recombinant | expressed in baculovirus infected insect cells (BTI-TN-5B1-4) |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −70°C |
| UniProt accession no. | P05181 ![]() |
| Analysis Note: | Cytochrome c Reductase, b5, P450 content and p-Nitrophenol Hydroxylase activity reported on a lot-specific basis. |
| Application: | Cytochrome P450 is a heterogeneous family of isozymes whose primary function is to oxidize small molecules both as a function of intermediary metabolism (e.g., fatty acids) and to detoxify exogenous compounds (drugs or toxins). Alterations in the renal formation of Cytochrome P450 metabolites from arachidonic acid may participate in the formation of hypertension. Therefore, they have been identified as candidate mediators in the development of this multifactorial disease. |
| Biochem/physiol Actions: | Cytochrome P450 is a heterogeneous family of isozymes whose primary function is to oxidize small molecules, both as a function of intermediary metabolism (e.g., fatty acids) and to detoxify exogenous compounds (drugs or toxins). Some isoforms have narrow substrate specificity, while others are promiscuous. The CYP1A1 isoform catalyzes 7-deethylation of ethoxyresorufin. Cytochrome P450 (CYP) plays an important role in detoxifying xenobiotics, cellular metabolism and homeostasis. One of the main mechanisms of drug-drug interactions is the induction or inhibition of these enzymes. CYP enzymes are transcriptionally activated by a variety of xenobiotics and by endogenous substrates via receptor-dependent pathways. Inhibition of these enzymes is a major factor in metabolism-based drug-drug interactions, and many chemotherapeutic medications can cause drug interactions by either inhibiting or inducing the cytochrome p450 enzyme system. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −70°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 1.6.2.4 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352202 |

