Chlorophyll b from spinach
SIGMA/C5878 - ≥90% (HPLC), ≤0.5% Chlorophyll a
CAS Number: 519-62-0
Empirical Formula (Hill Notation): C55H70MgN4O6
Molecular Weight: 907.47
EC Number: 208-272-4
MDL Number: MFCD00079053
Linear Formula: C55H70MgN4O6
Product Type: Chemical
| ε (extinction coefficient) | 15.9 × 104 at 452 nm in diethyl ether (lit.) |
| 5.61 × 104 at 644 nm in diethyl ether (lit.) | |
| application(s) | metabolomics vitamins, nutraceuticals, and natural products |
| assay | ≥90% (HPLC) |
| form | powder |
| impurities | ≤0.5% Chlorophyll a |
| InChI | 1S/C55H71N4O6.Mg/c1-12-38 |
| InChI key | NSMUHPMZFPKNMZ-VBYMZDBQSA |
| mp | 183-185 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| SMILES string | [H]C(=O)c1c(CC)c2cc3c(C)c |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Chlorophyll b from spinach has been used: • to perform quantitative analysis of the components of carotenoid and chlorophyll in the monovarietal virgin olive oil samples • to study the function of chlorophyll and porphyrins in the photo-oxidation of dairy products using sensory evaluation and fluorescence spectroscopy • to analyze the limits of application of spectrophotometry and spectrofluorimetry in the determination of Chlorophyll a/b ratio • to examine the changes in chlorophyll -a & -b content and color of grapevine leaves |
| Biochem/physiol Actions: | Chlorophyll b extends the absorption spectrum of light-harvesting complexes LHC-I and LHC-II above 700 nm, a region of the visible spectrum that is not absorbed when only chlorophyll a is present in the LHCs. |
| Biochem/physiol Actions: | Chlorophyll b undergoes breakdown to form pheophytin b by the enzyme chlorophyllase. This causes a change in its color from green to olive-brown. It is involved in the harvesting of light energy during the process of photosynthesis and its subsequent conversion to chemical energy. Along with chlorophyll a, it plays a key role in the ability of a plant to adapt to different light intensities. |
| General description: | Chlorophyll b is one of the chlorophyll pigments that impart leaves their green color. Chlorophyll is a Greek name with chlorós meaning green and phyllon meaning leaf. The structure of Chlorophyll b was successfully decoded by Fischer and Wenderoth. It is present in peripheral antenna complexes along with chlorophyll a. The amount of chlorophyll b in spinach is found to be lesser than chlorophyll a. |
| Packaging: | 1, 5 mg in ampule |
| Packaging: | Sealed ampule. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥90% (HPLC) |
| mp | 183-185 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352103 |

