Crystal Violet
SIGMA/C6158 - ACS reagent, ≥90.0% anhydrous basis
Synonym: Basic Violet 3; Gentian Violet; Hexamethylpararosaniline chloride; Methyl Violet 10B
CAS Number: 548-62-9
Empirical Formula (Hill Notation): C25H30ClN3
Molecular Weight: 407.98
EC Number: 208-953-6
MDL Number: MFCD00011750
Linear Formula: C25H30N3Cl
Product Type: Chemical
| absorption | passes test |
| antibiotic activity spectrum | fungi |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ≥90.0% anhydrous basis |
| color | green to very dark green |
| density | 1.19 g/cm3 at 20 °C |
| form | powder |
| grade | ACS reagent |
| InChI | 1S/C25H30N3.ClH/c1-26(2)2 |
| InChI key | ZXJXZNDDNMQXFV-UHFFFAOYSA |
| loss | ≤7.5% loss on drying |
| mode of action | cell membrane | interferes |
| enzyme | inhibits | |
| mp | 205 °C (dec.) (lit.) |
| pH | 2.5-3.5 (20 °C, 10 g/L) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Cl-].CN(C)c1ccc(cc1)C(c |
| solubility | water: soluble 50 g/L at 27 °C |
| storage temp. | room temp |
| suitability | passes test for sensitivity as indicator |
| Application: | Crystal violet has been used to determine cell viability. It has been used in the staining of cells for the quantification of cellular migration. |
| Biochem/physiol Actions: | Crystal violet can be used for DNA visualization in agarose gels. The dye is used only in the presence of high concentrations of DNA. Crystal violet is also used for the staining of bacteria in gram staining technique. It is also used for the staining of plant chromosomes. Crystal violet helps in colorimetric measurement of cell viability. |
| Packaging: | 50, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 - H351 - H410 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P280 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-40-41-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-46-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥90.0% anhydrous basis |
| mp | 205 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 1.19 g/cm3 at 20 °C |
| Storage Temp. | room temp |
| Colour Index Number | 42555 |
| UNSPSC | 12171500 |





