β-Cryptoxanthin
SIGMA/C6368 - ≥97% (TLC)
Synonym: Caricaxanthin; Hydroxy-β-carotene
CAS Number: 472-70-8
Empirical Formula (Hill Notation): C40H56O
Molecular Weight: 552.87
MDL Number: MFCD09763658
Linear Formula: C40H56O
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% (TLC) |
| color | faint red to very dark red |
| form | powder |
| InChI | 1S/C40H56O/c1-30(18-13-20 |
| InChI key | DMASLKHVQRHNES-FKKUPVFPSA |
| mp | 169-170 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=CC=CC=C(C)C=CC=C( |
| solubility | chloroform: 1 mg/mL |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | β-Cryptoxanthin has also been used to study its effect on the production of immunoglobulins in Peyer′s patch cells ex- vivo. It has also been used as a standard in high-performance liquid chromatography (HPLC analysis).(5) |
| Biochem/physiol Actions: | Carotenoid pigment with antioxidant functionality. In vivo conversion of β-cryptoxanthin to retinol can occur in humans. Inhibits carcinogenic induced urinary bladder cancer in experimental animal models. |
| Biochem/physiol Actions: | β-Cryptoxanthin exhibits potential-anabol |
| General description: | β-Cryptoxanthin is an oxygen-containing carotenoid and is a member of the xanthophyll family. It is one of the major sources of vitamin A and is present in fruits such as oranges, tangerines and papayas. In addition, it is also found in corn, peas and some animal products such as egg yolk and butter. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% (TLC) |
| mp | 169-170 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352205 |

