L-Cysteine
SIGMA/C7352 - from non-animal source, BioReagent, suitable for cell culture, ≥98%
Synonym: (R)
CAS Number: 52-90-4
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7NO2S
Molecular Weight: 121.16
EC Number: 200-158-2
MDL Number: MFCD00064306
Linear Formula: HSCH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| biological source | non-animal source |
| color | white |
| form | crystalline powder |
| impurities | endotoxin, tested |
| InChI | 1S/C3H7NO2S/c4-2(1-7)3(5) |
| InChI key | XUJNEKJLAYXESH-REOHCLBHSA |
| mp | 240 °C (dec.) (lit.) |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CS)C(O)=O |
| solubility | H2O: 25 mg/mL |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | L-Cysteine has been used: • as a media supplement in Trypticase-Yeast Extract-Iron-Serum (TYI-S-33) media for the culture of Giardia lamblia, to make enzyme solution in Dulbecco′s modified Eagles medium (DMEM) to establish hippocampus culture • to test its protective effect on acrylamide induced toxicity in testis • in the preparation of tris acetic acid extender solution for cryopreservation of semen • as an additive to make papain digestion solution |
| Biochem/physiol Actions: | NMDA glutamatergic receptor agonist. |
| General description: | |
| General description: | L-Cysteine is a proteinogenic amino acid incorporated into proteins as directed by the genetic code. The thiol-side chain participates in a variety of oxidation/reduction reactions within the cell. The side chain participates in the formation of β bonds that modulate the secondary and ternary structure of proteins. Cysteine is essential and limiting for the formation of glutathione, an important antioxidant, within the cell. |
| Other Notes: | L-Cysteine is used to supplement cell culture media. This product is a non-animal source amino acid useful for serum-free media formulations intended for biomanufacturing applications. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Purity | ≥98% |
| mp | 240 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

