β-Chloro-L-alanine hydrochloride
SIGMA/C9033 - Alanine aminotransferase inhibitor
Synonym: (R)
CAS Number: 51887-89-9
Empirical Formula (Hill Notation): C3H6ClNO2 · HCl
Molecular Weight: 160.00
MDL Number: MFCD00070398
Linear Formula: C3H6ClNO2 · HCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| biological source | synthetic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C3H6ClNO2.ClH/c4-1-2(5 |
| InChI key | IENJPSDBNBGIEL-DKWTVANSSA |
| mp | 205 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].N[C@@H](CCl)C(O)=O |
| solubility | water: 50 mg/mL, clear, colorless |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | β-Chloro- • as a substrate for screening tyrosine phenol lyase steady state kinetics • in the inhibition of serine palmitoyltransferase and cytotoxicity studies in lymphocyte Ly-1 cells • as an inhibitor of alanine transaminase in wheat germ cell-free protein synthesis system |
| Biochem/physiol Actions: | β-Chloro- |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| mp | 205 °C |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352204 |


