L-Carnosine
SIGMA/C9625 - ~99%, crystalline
Synonym: β-Alanyl-L-histidine
CAS Number: 305-84-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14N4O3
Molecular Weight: 226.23
EC Number: 206-169-9
MDL Number: MFCD00005207
Linear Formula: C9H14N4O3
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis |
| assay | ~99% |
| color | white to off-white |
| form | crystalline |
| InChI | 1S/C9H14N4O3/c10-2-1-8(14 |
| InChI key | CQOVPNPJLQNMDC-ZETCQYMHSA |
| mp | 253 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NCCC(=O)N[C@@H](Cc1c[nH]c |
| storage temp. | −20°C |
| Amino Acid Sequence: | Ala-His |
| Application: | |
| Biochem/physiol Actions: | |
| Biochem/physiol Actions: | Dipeptide with potent antioxidant and antiglycation activity; blocks nonenzymatic glycosylation and protein cross-linking induced by reactive aldehydes. |
| Packaging: | 10 mg in poly bottle |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ~99% |
| mp | 253 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

