Pyrex® large top desiccators with 24/29 standard taper stopcock
SIGMA/CLS3121200 - 5.8L large top desiccator w/ 24/29 standard taper stopcock, 1/cs
Synonym: lab equipment accessory
Product Type: Equipment/Book
| capacity | 5.8 L |
| chamber D | 115 mm |
| feature | reusable |
| flange I.D. | 223.5 mm |
| H | 296 mm |
| manufacturer/tradename | Corning 3121-200 |
| material | borosilicate glass (borosilicate glass code 7740) |
| packaging | case of 1 |
| pack of 1 | |
| plate diam. | 190 mm |
| General description: | This 5.8L PYREX desiccators has a rugged 24/29 standard taper stopcock with tooled hose connections that serve as the vacuum inlet. It is designed so that its manipulation is not affected by the vacuum. To introduce vacuum into the desiccator, loosen the stopcock to disengage the PTFE plug from contact with the glass. A half turn from this position closes the desiccator. This design eliminates the need for grease. The tubulation O.D. is approximately 10mm. Approximate bowl volume capacity is 5800mL. Warning: Do not heat or subject to pressure. Rated 1- atmosphere vacuum. |
| Legal Information: | PYREX is a registered trademark of Corning, Inc. |
| UNSPSC | 41104510 |
