Citrate Synthase Assay Kit
SIGMA/CS0720 - 1 kit sufficient for 100 reactions (using a 1 ml cuvette), 1 kit sufficient for 480 reactions (using 96 multiwell plates)
Synonym: Citrate Synthase Activity Test Kit
Product Type: Chemical
| Quality Level | 300 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −20°C |
| usage | kit sufficient for 100 reactions (using a 1 ml cuvette) |
| kit sufficient for 480 reactions (using 96 multiwell plates) |
| Analysis Note: | The activity of the enzyme is measured by following the color of TNB, which is generated from DTNB present in the reaction of citrate synthesis, and caused by the deacetylation of Acetyl-CoA. The overall reaction product, TNB, absorbs at 412 nm. |
| Biochem/physiol Actions: | Citrate synthase is the initial enzyme of the tricarboxylic acid (TCA) cycle. The enzyme catalyzes the reaction of 2 carbon acetyl CoA with 4 carbon oxaloacetate to form the 6 carbon citrate. This enzyme is an exclusive marker of the mitochondrial matrix. |
| General description: | The Citrate Synthase Assay Kit contains all the required reagents (including a positive control enzyme) for a fast and simple measurement of citrate synthase activity in a whole cell extract or in isolated mitochondria. In addition, the kit enables testing of the intactness of the mitochondrial inner membrane. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3316 9 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12161503 |
| Components | Assay buffer for citrate synthase 5x 25 mL; Bicine buffer 10 mL; CelLytic™ M Cell Lysis Reagent 10 mL; DTNB [5,5'-Dithiobis-(2-nitrobenzoic acid)] 4 mg; Acetyl coenzyme A 25 mg; Oxaloacetic acid 1 g; Citrate synthase (positive control) .1 mL |


