2′-Deoxyguanosine 5′-triphosphate sodium salt hydrate
SIGMA/D4010 - ≥96% (HPLC)
Synonym: 2′-deoxy-, 5′-triphosphate sodium salt; Guanosine; dGTP sodium salt hydrate
CAS Number: 18423-40-0 (anhydrous)
Empirical Formula (Hill Notation): C10H16N5O13P3 · xNa+ · yH2O
Molecular Weight: 507.18 (anhydrous free acid basis)
MDL Number: MFCD01311036
Linear Formula: C10H16N5O13P3 · xNa+ · yH2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥96% (HPLC) |
| biological source | synthetic (organic) |
| form | powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | 2′-Deoxyguanosine 5′-triphosphate sodium salt hydrate has been used: • as a component in a polymerase chain reaction (PCR) mixture for PCR product formation using AM-toxin primers • as an internal standard to improve the analytical performance of capillary electrophoresis (CE) analysis for the evaluation of the cleanup process • as a putative substrate in in vitro enzyme activity assay to incubate with nudix hydrolase 15 (NUDT15) protein for the evaluation of putative NUDT15 inhibitors |
| Biochem/physiol Actions: | Deoxyguanosine 5′-triphosphate (dGTP), a purine deoxynucleotide, is a substrate of DNA polymerase(s) and reverse transcriptases. dGTP is useful to study the distribution, specificity, and kinetics of various nucleoside-triphosphatase |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | 100 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥96% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41106305 |

