Eppendorf® ThermoMixer® C
SIGMA/EP5382000023 - basic device without thermoblock, AC/DC input 100-130 V, US 3-pin plug
Synonym: dry bath; heat block
Product Type: Equipment/Book
| feature | USB Interface |
| CE compliant | |
| CSA approved | |
| manufacturer/tradename | Eppendorf® 5382000023 |
| parameter | 15-100 °C temp. range |
| 300-3,000 rpm speed (mixing) | |
| stirrer diam. | 3 mm |
| temp measuring range | accuracy: ±0.5 °C (at 20-45 °C) |
| W × D × H | 20.6 cm × 30.4 cm × 13.6 cm |
| weight | 6.3 kg |
| Features and Benefits: | Mixing, heating, and cooling in one instrument for high flexibility • All common vessels and plate formats from 5 μL to 50 mL by different Eppendorf SmartBlocks for standard applications • Excellent 2DMix-Control technology results in excellent sample mixing • Anti-spill technology prevents lid wetting and cross-contamination • Increased mixing frequency of up to 3,000 rpm for effective sample mixing • Excellent temperature management for maximum temperature accuracy, resulting in safe handling • Compatible with Eppendorf ThermoTop (condens.protect) for condensation-free sample handling (for Eppendorf SmartBlocks up to 2.0 mL) • Predefined program keys and clearly arranged menu guides enable simple and intuitive operations • Freely programmable program keys for individual optimization • Eppendorf PhysioCare Concept provides ergonomic design and operation |
| General description: | You need everything? The Eppendorf ThermoMixer C combines excellent mixing performance with excellent temperature control to guarantee complete, dependable and reproducible test results. Improve your assay results by mixing and incubating samples at the same time. The Eppendorf ThermoMixer C convinces users with its quick and easy-to-exchange SmartBlocks for all common lab vessels, new and improved program functions, and high level of stability for every mixing frequency. There is almost no limit to the variety of applications waiting for you! 2DMix–Control The unique 2DMix–Control technology mixes liquids in a controlled, circular movement. The ThermoMixer C provides enough mixing power to handle the most challenging mixing tasks. Most samples are efficiently mixed within less than a minute independent of vessel geometry or sample properties. A wide varity of Eppendorf SmartBlocks are available for the Eppendorf ThermoMixer C. These thermobocks offer the utmost flexibility for use of all common vessel and plate formats. • Fast and simple block exchange due to Eppendorf QuickRelease • Optimized block design guarantees maximum temperature transfer to the sample • Individually sensor controlled Eppendorf SmartBlocks allow for block?specific calibration |
| Legal Information: | Eppendorf is a registered trademark of Eppendorf AG |
| Legal Information: | Thermomixer is a registered trademark of Eppendorf AG |
| UNSPSC | 41102404 |
