Eppendorf® ThermoStat C
SIGMA/EP5383000027 - basic device without thermoblock, AC/DC input 120 V, 50/60 Hz (US)
Synonym: dry bath; heat block
Product Type: Equipment/Book
| AC/DC input | , US 3-pin plug |
| 120 V, US 3-pin plug | |
| feature | USB Interface |
| CE compliant | |
| manufacturer/tradename | Eppendorf® 5383000027 |
| parameter | -10-110 °C temp. range |
| temp measuring range | accuracy: ±0.5 °C (at 20-45 °C) |
| W × D × H | 20.6 cm × 30.4 cm × 13.6 cm |
| weight | 4.3 kg |
| Features and Benefits: | • Heating and active cooling in all common vessel and plate formats from 5 μL to 50 mL for high flexibility • Broad range of SmartBlocks enables high vessel flexibility • Excellent temperature accuracy for safe sample handling • Very fast cooling rates of up to 5 deg. C/min, reducing your waiting time • Low temperature (e.g. 4 deg. C or 0 deg. C) even at higher ambient temperatures for safe sample incubation • Temperature keys (4 deg. C, 16 deg. C, 37 deg. C, 56 deg. C, and 95 deg. C) provide quick access to commonly used experimental temperatures • Eppendorf ThermoTop (condens.protect) compatibility prevents condensation and improves temperature homogeneity within sample tubes (up to 2.0 mL) • Comprehensive range of program slots (up to 15) for flexible usage of device |
| General description: | Many experiments require fast heating and cooling steps in a very accurate manner. Precise temperature control is achieved for the ThermoStat C by using optimally balanced heating and cooling elements (peltier technology). Eppendorf ThermoTop condens.protect Now you can control the temperature of your samples with ease: The ThermoTop, with unique condens.protect technology, reliably prevents condensation formation on the tube lid and wall. • Efficient and reliable condensation prevention on tube lid and wall • Guarantees constant reaction conditions for optimal enzymatic performance • Improves handling times, tubes don‘t have to be spun down at the end of the incubation • Optionally available for Eppendorf SmartBlocks 0.5/1.5 and 2.0 mL as well as Eppendorf SmartBlocks plates and PCR 96 & PCR 384 – labeled with the condens.protect symbol A wide varity of Eppendorf SmartBlocks are available for the Eppendorf ThermoStat C. These thermobocks offer the utmost flexibility for use of all common vessel and plate formats. • Fast and simple block exchange due to Eppendorf QuickRelease • Optimized block design guarantees maximum temperature transfer to the sample • Individually sensor?controlled Eppendorf SmartBlocks allow for block-specific calibration |
| Legal Information: | Eppendorf is a registered trademark of Eppendorf AG |
| UNSPSC | 41102404 |
