Eppendorf® Centrifuge 5418/5418R
SIGMA/EP5401000137 - 5418R, refrigerated, with rotor FA-45-18-11 and rotor lid, rotary knobs, AC/DC input 120 V, 50/60 Hz, US 3-pin plug (US)
Synonym: centrifuge laboratory; lab centrifuge; micro centrifuge
Product Type: Equipment/Book
| feature | refrigerated |
| rotary knobs | |
| CSA approved | |
| to hold 18 1.5/2.0 mL tubes | |
| manufacturer/tradename | Eppendorf® 5401000137 (NA) |
| parameter | 0-40 °C temp. range |
| 100-14,000 rpm speed | |
| 16,873 × g max. RCF | |
| technique(s) | centrifugation: suitable |
| W × H × D | 21 cm × 30 cm × 21 cm |
| weight | 22 kg |
| Features and Benefits: | • Max. rotor capacity: 18 × 1.5/2.0 mL vessels • Max. speed: 16,873 × g (14,000?rpm) • Small footprint and low access height of 23 cm • OptiBowl design for quiet operation – even without a rotor lid • Eppendorf QuickLock” rotor allows for fast and ergonomic lid locking • Soft-touch one-finger lid closure for ergonomic operation • Full digital display with time and speed display • Separate short-spin key for quick centrifugation • Automatic lid opening at the end of the run – prevents sample warming and allows easy access to samples (only Centrifuge 5418) • Certified aerosol-tight rotor comes standard for safe centrifugation of hazardous samples Special features for Centrifuge 5418 R • Temperature range from 0 to 40 deg. C • Guaranteed temperature of 4 °C at maximum rotational speed • FastTemp pro function for quick pre-cooling and maximum temperature accuracy inside the rotor • ECO power shut-off engages after 8 hours of nonuse to reduce energy consumption (46 percent over night) and extend compressor life (can be deactivated) • The patented compressor technology reduces vibrations and protects your samples • Built-in condensation drain to eliminate water accumulation in the rotor chamber |
| General description: | The Centrifuge 5418 and Centrifuge 5418 R with their 18-place capacity rotors are specifically designed for low to medium capacity in 1.5/2.0 mL tubes and microtainer. Their speed of up to 16,873 × g allows for standard molecular biology and clinical applications. Both models have an especially low access height and are characterized by a remarkably quiet operation. |
| Legal Information: | Eppendorf is a registered trademark of Eppendorf AG |
| UNSPSC | 40161701 |
