Fluorescein isothiocyanate isomer I
SIGMA/F4274 - ≥97.5% (HPLC)
Synonym: FITC; Fluorescein 5-isothiocyanate
CAS Number: 3326-32-7
Empirical Formula (Hill Notation): C21H11NO5S
Molecular Weight: 389.38
EC Number: 222-042-0
MDL Number: MFCD00005063
Linear Formula: C21H11NO5S
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ≥97.5% (HPLC) |
| color | yellow to very dark yellow |
| fluorescence | λex 492 nm; λem 518 nm (green) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C21H11NO5S/c23-12-2-5- |
| InChI key | MHMNJMPURVTYEJ-UHFFFAOYSA |
| mp | >360 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc2c(Oc3cc(O)ccc3C24O |
| solubility | acetone: soluble 10 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | titration: suitable |
| Application: | Fluorescein isothiocyanate isomer I has been used for the staining of conidia. |
| Application: | Reagent for the FITC labeling of proteins; Microsequencing of proteins and peptides (HPLC) |
| General description: | Fluorescein isothiocyanate (FITC) is widely used to attach a fluorescent label to proteins via the amine group. The isothiocyanate group reacts with amino terminal and primary amines in proteins. It has been used for the labeling of proteins including antibodies and lectins. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H334 |
| Precautionary statements | P261 - P272 - P280 - P284 - P302 + P352 - P333 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 42/43 |
| Safety Statements | 22-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.5% (HPLC) |
| mp | >360 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12171500 |


