2-Fluoro-2-deoxy-D-glucose
SIGMA/F5006 - glycosylation inhibitor, glucose analog
Synonym: 2-
CAS Number: 29702-43-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11FO5
Molecular Weight: 182.15
MDL Number: MFCD00077527
Linear Formula: C6H11FO5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.00% (TLC) |
| color | , white to white with yellow cast |
| concentration | ≤100% (2-Fluoro-2-deoxy-D-gluco |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H11FO5/c7-3-5(10)4(9 |
| InChI key | ZCXUVYAZINUVJD-UHFFFAOYSA |
| mol wt | 182.15 g/mol |
| mp | 174-176 °C |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | OCC1OC(O)C(F)C(O)C1O |
| solubility | water: 49.00-51.00 mg/mL, clear, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Fluoro-2-deoxy-D-glucos |
| Biochem/physiol Actions: | Glucose analog that inhibits cellular glycosylation. |
| General description: | 2-Fluoro-2-deoxy-D-glucos 2-Fluoro-2-deoxy-D-glucos |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | 25 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.00% (TLC) |
| mp | 174-176 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41116107 |


