5-Fluorocytosine
SIGMA/F7129 - nucleoside analog
Synonym: 4-
CAS Number: 2022-85-7
Empirical Formula (Hill Notation): C4H4FN3O
Molecular Weight: 129.09
EC Number: 217-968-7
MDL Number: MFCD00006035
Linear Formula: C4H4FN3O
Product Type: Chemical
| λmax | 285-287 nm |
| antibiotic activity spectrum | fungi |
| assay | ≥99% (TLC) |
| color | white to off-white |
| concentration | ≤100% (Flucytosine) |
| fluorescence | (EmM Anhydrous 8.8 - 9.4, pH 1.0) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H4FN3O/c5-2-1-7-4(9) |
| InChI key | XRECTZIEBJDKEO-UHFFFAOYSA |
| mode of action | DNA synthesis | interferes |
| protein synthesis | interferes | |
| mol wt | 129.09 g/mol |
| mp | 298-300 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC1=NC(=O)NC=C1F |
| solubility | formic acid: 50 mg/mL, colorless to faintly yellow |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Used in studies on TMP biosynthesis. |
| Biochem/physiol Actions: | Nucleoside analog that has antifungal activities. 5-FC is deaminated by cytosine deaminase to product 5-fluorouracil, resulting in RNA miscoding. 5-Fluorocytosine inhibits DNA and RNA synthesis and interferes with ribosomal protein synthesis. |
| General description: | Chemical structure: nucleoside |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H361 |
| Precautionary statements | P281 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (TLC) |
| mp | 298-300 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41116107 |


