Fluorescein isothiocyanate isomer I
SIGMA/F7250 - suitable for protein labeling, ≥90% (HPLC), powder
Synonym: FITC; Fluorescein 5-isothiocyanate
CAS Number: 3326-32-7
Empirical Formula (Hill Notation): C21H11NO5S
Molecular Weight: 389.38
EC Number: 222-042-0
MDL Number: MFCD00005063
Linear Formula: C21H11NO5S
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ≥90% (HPLC) |
| color | orange to dark orange |
| fluorescence | λex 492 nm; λem 518 nm (green) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C21H11NO5S/c23-12-2-5- |
| InChI key | MHMNJMPURVTYEJ-UHFFFAOYSA |
| mp | >360 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc2c(Oc3cc(O)ccc3C24O |
| solubility | acetone: 1 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | suitable for protein labeling |
| technique(s) | titration: suitable |
| Application: | Reagent for the FITC labeling of proteins; Microsequencing of proteins and peptides (HPLC) |
| Application: | Reagent for the FITC labeling of proteins; microsequencing of proteins and peptides (HPLC) Biological applications include use as a fluorescent labeling reagent for proteins, a fluorescent reagent for protein tracing, and a reagent in the fluorescent antibody technique for the rapid identification of pathogens. It may be employed as the derivatization reagent for amphetamine, methamphetamine, 3,4-methylenedioxymethamp |
| General description: | Fluorescein isothiocyanate (FITC) is yellow-orange in color with an absorption maximum at 495nm. Upon excitation, it emits a yellow-green color with an emission maximum at 525nm. It is widely used to attach a fluorescent label to proteins via the amine group. The isothiocyanate group reacts with amino terminal and primary amines in proteins. It has been used for the labeling of proteins including antibodies and lectins. Fluorescein isothiocyanate isomer I has been proposed as a contact sensitizer. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Packaging: | 50, 100, 250, 500 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H334 |
| Precautionary statements | P261 - P272 - P280 - P284 - P302 + P352 - P333 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 42/43 |
| Safety Statements | 22-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥90% (HPLC) |
| mp | >360 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12171500 |


