Formamide
SIGMA/F9037 - ≥99.5% (GC), BioReagent, Molecular Biology
Synonym: Amide C1; Formic amide
CAS Number: 75-12-7
Empirical Formula (Hill Notation): CH3NO
Molecular Weight: 45.04
EC Number: 200-842-0
MDL Number: MFCD00007941
Linear Formula: HCONH2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% (GC) |
| autoignition temp. | 932 °F |
| bp | 210 °C (lit.) |
| density | 1.134 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| grade | Molecular Biology |
| InChI | 1S/CH3NO/c2-1-3/h1H,(H2,2 |
| InChI key | ZHNUHDYFZUAESO-UHFFFAOYSA |
| mp | 2-3 °C (lit.) |
| pH | 4-10 (20 °C, 200 g/L) |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NC=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | suitable for nucleic acid hybridization |
| technique(s) | electrophoresis: suitable |
| immunohistochemistry: suitable | |
| vapor density | 1.55 (vs air) |
| vapor pressure | 0.08 mmHg ( 20 °C) |
| 30 mmHg ( 129 °C) |
| Application: | • nucleic acid hybridization • cryoprotectant and gel-stabilizer • destabilize nucleic acid duplexes • elimination of secondary structure of nucleic acids • preparation of hybridization buffers for RNA and DNA application |
| Application: | Formamide destabilizes nucleic acid duplexes and may be used, typically, at a concentration of 50%, in hybridization protocols requiring lower hybridization temperatures. |
| Application: | Formamide is suitable for use in hybridization buffers made using standard recipes. Formamide destabilizes nucleic acid duplexes and may be used, typically, at a concentration of 50%, in hybridization protocols requiring lower hybridization temperatures. Other applications include: • Preparation of brain sections of mice for BrdU immunohistochemistry • FISH analysis of HeLa cells. • Preparation of the polyacrylamide gel for analysis of PCR products using denaturing gradient gel electrophoresis(The Merck Index, 12th ed). |
| Features and Benefits: | • Deionized for molecular biology applications • Packaged under argon gas in amber bottles to protect from oxidation • Used for DNA renaturation or DNA-RNA hybridization • Reduces thermal stability of double stranded nucleic acids |
| General description: | Formamide is a clear liquid amide derived from formic acid. Formamide allows for the denaturation and renaturation of nucleic acids at room temperature. |
| Other Notes: | The product has been deionized for molecular biology use and packaged under argon gas in amber glass bottles to protect it from oxidation. |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H351 - H360D - H373 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P260 - P280 - P308 + P313 - P405 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-40-48/22 |
| Safety Statements | 53-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 305.6 °F |
| Flash Point(C) | 152 °C |
| Purity | ≥99.5% (GC) |
| bp | 210 °C (lit.) |
| mp | 2-3 °C (lit.) |
| Density | 1.134 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352111 |


