D-(−)-Fructose
SIGMA/F9048 - 98.0-102.0% dry basis, meets USP testing specifications
Synonym: D-Levulose; Fruit sugar
CAS Number: 57-48-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O6
Molecular Weight: 180.16
EC Number: 200-333-3
MDL Number: MFCD00148910
Linear Formula: C6H12O6
Product Type: Chemical
| agency | meets USP testing specifications |
| USP/NF | |
| application(s) | pharmaceutical (small molecule) |
| assay | 98.0-102.0% dry basis |
| biological source | natural (organic) |
| cation traces | Ca: ≤0.005% |
| Mg: ≤0.005% | |
| color | colorless |
| form | crystalline |
| impurities | <0.018% chloride content |
| <0.025% sulphate | |
| InChI | 1S/C6H12O6/c7-1-3(9)5(11) |
| InChI key | BJHIKXHVCXFQLS-UYFOZJQFSA |
| mp | 119-122 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC[C@@H](O)[C@@H](O)[C@H] |
| solubility | water: 790 g/L at 20 °C |
| storage temp. | room temp |
| useful pH range | 5.0-7 (25 °C, 18 g/L) |
| Application: |
|
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Oligosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98.0-102.0% dry basis |
| mp | 119-122 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12352201 |

