Fluorescein isothiocyanate–dextran
SIGMA/FD10S - average mol wt 10,000
Synonym: FITC–Dextran
CAS Number: 60842-46-8
MDL Number: MFCD00131092
Product Type: Chemical
| biological source | sugar beets root |
| color | yellow to yellow-orange |
| conjugate | FITC conjugate |
| extent of labeling | 0.003-0.020 mol FITC per mol glucose |
| form | powder |
| mol wt | average mol wt 10,000 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| solubility | water: 25 mg/mL, cloudy to hazy, yellow to orange |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Dextran labeled with fluorescein isothiocyanate for possible use in perfusion studies in animals. |
| Other Notes: | Native dextran has been found to have a molecular weight (MW) in the range of 9 million to 500 million. Lower MW dextrans will exhibit slightly less branching and have a more narrow range of MW distribution. Dextrans with MW greater than 10,000 behave as if they are highly branched. As the MW increases, dextran molecules attain greater symmetry. Dextrans with MW of 2,000 to 10,000, exhibit the properties of an expandable coil. At MW below 2,000, dextran is more rod-like. The MW of dextran is measured by one or more of the following methods: low angle laser light scattering, size exclusion chromatography, copper-complexation and anthrone reagent colorometric reducing-end sugar determination and viscosity. |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Dextrans for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 250 mg in poly bottle |
| Preparation Note: | Sigma typically tests the solubility of FITC dextrans in water at concentrations at or above 25 mg/ml. Solutions should be protected from light. In vivo, FITC-dextran is stable for more than 24 hours. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |


