Globulins Cohn fraction IV-4 human
SIGMA/G3637
CAS Number: 68476-36-8
EC Number: 270-678-2
MDL Number: MFCD01114242
Product Type: Chemical
| biological source | human |
| form | powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| solubility | H2O: soluble 50 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Globulins Cohn fraction IV-4 human has been used in differential scanning calorimetry (DSC) to test the effect of low-dose ionizing radiation. It has also been used in the preparation of plasma protein solution for biophysical studies. |
| Application: | Globulins may in binding of 5-methoxypsoralen to blood fractions. It may used as positive control for Granulocyte immunofluorescence test (GIFT). It may also used to study the thermal denaturation of mixtures of human serum proteins. |
| Biochem/physiol Actions: | The Cohn fraction IV (α-globin enriched) mediates the inhibition of brain neurotransmitter receptors. |
| Disclaimer: | RESEARCH USE ONLY. This product is regulated in France when intended to be used for scientific purposes, including for import and export activities (Article L 1211-1 paragraph 2 of the Public Health Code). The purchaser (i.e. enduser) is required to obtain an import authorization from the France Ministry of Research referred in the Article L1245-5-1 II. of Public Health Code. By ordering this product, you are confirming that you have obtained the proper import authorization. |
| General description: | Cohn fraction IV consists of α and β-globulins. It is a plasma by-product produced during γ-globulin synthesis. |
| Other Notes: | Predominantly α- and β-globulins |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |

