D-Glucose 6-phosphate disodium salt hydrate
SIGMA/G7250 - ≥98% (HPLC)
Synonym: G-6-P-Na2; Robison ester
CAS Number: 3671-99-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11Na2O9P · xH2O
Molecular Weight: 304.10 (anhydrous basis)
EC Number: 222-938-1
MDL Number: MFCD00150940
Linear Formula: C6H11Na2O9P · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (HPLC) |
| biological source | synthetic (organic) |
| cation traces | Na: 13.5-16.7% (anhydrous) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H13O9P.2Na.H2O/c7-3- |
| InChI key | UUWJZXLTPORJKW-WYFATIGWSA |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | O.[Na+].[Na+].OC1O[C@H](C |
| solubility | water: 50 mg/mL, clear, colorless |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | HPLC: suitable |
| Analysis Note: | usually 2-4 H2O/mole |
| Application: | D-Glucose 6-phosphate disodium salt hydrate has been used as a component in the reaction mixture to assay reduced nicotinamide adenine dinucleotide phosphate (NADPH) diaphorase activity, NAD(P)H-cytochrome c redu |
| Biochem/physiol Actions: | D-Glucose 6-phosphate is the core carbohydrate substrate for the enzymatic synthesis of archaetidyl-myo-inositols produced through a pathway involving myo-inositol 1-phosphate synthase and CDP-archaeol. |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 10 mg in glass bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352201 |

