HiTrap® Capto™ DEAE
SIGMA/GE28-9165-37 - Cytiva 28-9165-37, pack of 5 × 1 mL
Synonym: AKTA column; IEX resin; anion; chromatography cartridge; ion exchange media; prepacked column
Product Type: Chemical
| average diameter | 90 μm (d50v) |
| bed size | 7 mm × 25 mm |
| bed volume | 1 mL |
| cleaning | 2-14 |
| column I.D. | 7 mm |
| description | Ion Exchanger Type (value) |
| ligand | diethylaminoethyl |
| manufacturer/tradename | Cytiva 28-9165-37 |
| matrix | highly cross-linked agarose with dextran surface extender |
| packaging | pack of 5 × 1 mL |
| parameter | <4 mL/min flow rate |
| 42 psi | |
| suitability | suitable for bioprocess medium |
| working range | 2-12 |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Legal Information: | Capto is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | HiTrap is a registered trademark of Cytiva |
| Other Notes: | The pressure over the packed bed varies depending on a range of parameters such as the characteristics of the chromatography medium and the column tubing used. |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Preparation Note: | Store at 4 to 30 °C (20% Ethanol) |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 3 - Ethanol, solution |
| UNSPSC | 23151817 |


