HiScreen™ MabSelect Xtra™
SIGMA/GE28-9269-76 - Cytiva 28-9269-76
Synonym: AKTA column; affinity matrix; chromatography cartridge; mAb resin; prepacked column
Product Type: Chemical
| avg. part. size | 75 (d₅₀v is the median particle size of the cumulative volume distribution) |
| bed size | 7.7 mm × 100 mm |
| bed volume | 4.7 mL |
| capacity | ≥30 mg binding capacity (humanlgG/ml at 2.4 min residence time) |
| cleaning in place | 2-12 |
| column I.D. | 7.7 mm |
| ligand | recombinant protein A (E. coli) |
| manufacturer/tradename | Cytiva 28-9269-76 |
| matrix | highly cross-linked agarose |
| packaging | pkg of 1 ea |
| parameter | 44 psi |
| storage condition | (20% Ehtanol) |
| (20% Ethanol) | |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | suitable for bioprocess medium |
| working range | 3-10 |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Features and Benefits: | • The increased capacity of MabSelect Xtra enables purification of MAbs from high-level expression feedstock. • Prepacked, ready-to-use columns for convenient process development. • 1NA cm bed height of HiScreen columns is designed to allow method optimization and parameter screening. • Easily connected in series to achieve 2NA cm bed height. • Small bed volume gives fast results and minimal sample/buffer consumption.*Reproducible results, scalable to BioProcess columns packed with the same chromatography media using the same linear fluid velocity. |
| General description: | pH below 3 is sometimes required to elute strongly bound IgG species. However, protein ligands may hydrolyze at very low pH. |
| General description: | The pressure over the packed bed varies depending on a range of parameters such as the characteristics of the chromatography medium and the column tubing used. |
| Legal Information: | HiScreen is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | MabSelect Xtra is a trademark of Cytiva |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 13111000 |


