HiScreen™ MabSelect™ SuRe™
SIGMA/GE28-9269-77 - Cytiva 28-9269-77
Synonym: AKTA column; affinity matrix; chromatography cartridge; mAb resin; prepacked column
Product Type: Chemical
| avg. part. size | 85 μm (d₅₀v is the median particle size of the cumulative volume distribution) |
| bed size | 7.7 mm × 100 mm |
| bed volume | 4.7 mL |
| capacity | ≥30 mg binding capacity (humanlgG/ml at 2.4 min residence time) |
| cleaning | 2-13.7 |
| column I.D. | 7.7 mm |
| ligand | alkali-stabilized protein A-derived (E. coli) |
| manufacturer/tradename | Cytiva 28-9269-77 |
| matrix | highly cross-linked agarose |
| packaging | pkg of 1 ea |
| parameter | 44 psi |
| storage condition | (20% Ehtanol) |
| (20% Ethanol) | |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | suitable for bioprocess medium |
| working range | 3-12 |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Application: | Lab Purification using the MabSelect™ SuRe™ Protein A tag for capture of antibodies. |
| Features and Benefits: | • The novel, alkali-tolerant recombinant protein A ligand of MabSelect™ Sure allows cleaning-in-place (CIP). • Prepacked, ready-to-use columns for convenient process development. • 10 cm bed height of HiScreen™ columns is designed to allow method optimization and parameter screening. |
| General description: | Determined at 10% breakthrough by frontal analysis at a mobile phase velocity of 500 cm/h in a column with a bed height of 20 cm. |
| General description: | HiScreen™ MabSelect™ SuRe™ is prepacked with MabSelect™ SuRe™ and is part of the process development platform available from Cytiva. The columns are an excellent choice for method optimization and parameter screening for capture of monoclonal antibodies (MAbs). |
| General description: | pH below 3 is sometimes required to elute strongly bound IgG species. However, protein ligands may hydrolyze at very low pH. |
| Legal Information: | Free MabSelect SuRe Ligand "MabSelect SuRe Ligand Restricted License" and "Cys-rProtein A Ligand Restricted License" are protected by the following patents and equivalent patents and patent applications in other countries: US 6,399,750 and EP 1123389. A free, non-transferable limited license to use this product for internal analytical purposes only accompanies the purchase of the product from a Cytiva company and its licensed distributors. Any other use will require a separate license from a Cytiva company. |
| Legal Information: | HiScreen is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | MabSelect is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | SuRe is a trademark of Cytiva |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 23151817 |


