HiScreen™ Capto™ S
SIGMA/GE28-9269-79 - Cytiva 28-9269-79
Synonym: AKTA column; IEX resin; cation; chromatography cartridge; ion exchange media; prepacked column; sulfonate
Product Type: Chemical
| average diameter | 90 μm (d50v) |
| bed size | 7.7 mm × 100 mm |
| bed volume | 4.7 mL |
| capacity | binding capacity(> 120 mg lysozyme/mL resin) |
| cleaning | 3-14 |
| column I.D. | 7.7 mm |
| crosslinking | cross-linked |
| description | Ion Exchanger Type (value) |
| form | prepacked column |
| ligand | sulfonate group |
| manufacturer/tradename | Cytiva 28-9269-79 |
| matrix | highly cross-linked agarose with dextran surface extender |
| matrix active group | SO3- functional group |
| packaging | pkg of 1 ea |
| parameter | 44 psi |
| separation technique | cation exchange |
| storage condition | (0.2 M Sodium Acetate in 20% Ethanol) |
| suitability | suitable for bioprocess medium |
| technique(s) | liquid chromatography (LC): suitable |
| working range | 4-13 |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Features and Benefits: | • Capto S is a strong cation exchange BioProcess medium, designed to meet the demands of modern large-scale manufacturers for fast, efficient, and cost-effective capture and intermediate protein purification. • Prepacked, ready-to-use columns for convenient process development optimization. • 1NA cm bed height of HiScreen columns is designed to allow method optimization and parameter screening. • Easily connected in series to achieve 2NA cm bed height. • Small bed volume gives fast results and minimal sample/buffer consumption. • Reproducible results, scalable to BioProcess columns packed with the same media using the same linear fluid velocity. |
| General description: | HiScreen Capto S columns are prepacked with Capto S ion exchange chromatography medium, and are part of the process development platform available from Cytiva. The columns are an excellent choice for method optimization and parameter screening. The small column volume of 4.7 mL and bed height of 10 cm make HiScreen columns excellent tools for method optimization, parameter screening, robustness testing, and convenient scale-up. Process fluid velocities can be applied, since the 10 cm bed height gives enough residence time and the results can then serve as basis for linear process scale-up. If necessary, two columns can easily be connected in series to give a bed height of 2NA cm. Media prepacked in HiScreen Capto IEX columns are also available in other formats and as bulk packs, which makes it possible to use the same media for development work, pilot studies, and routine production. |
| Legal Information: | Capto is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | HiScreen is a trademark of Cytiva |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Preparation Note: | Store at 2 to 8 °C (20% Ethanol + 0.2 M Sodium Acetate) |
| Preparation Note: | Store at 2 to 8°C (0.2 M sodium acetate in 20% ethanol) |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| UNSPSC | 47101511 |


