Hisprep™ Fast Flow 16/10
SIGMA/GE28-9365-51 - Cytiva 28-9365-51
Synonym: 16/10 Hisprep; Hisprep Column; Hisprep Fast Flow Column
Product Type: Chemical
| average diameter | 90 μm |
| bed size | 16 mm × 100 mm |
| bed volume | 20 mL |
| capacity | ~40 mg binding capacity(histidine-tagged protein) |
| cleaning | 2-14(Ni2+-stripped medium.) |
| column I.D. | 16 mm |
| manufacturer/tradename | Cytiva 28-9365-51 |
| matrix | 6% cross-linked agarose |
| packaging | pkg of 1 ea |
| parameter | 1.5 bar (22 psi) (Over the Packed Bed During Operation) |
| 22 psi | |
| particle size | 45-165 μm |
| suitability | suitable for bioprocess medium |
| working range | 3-12(Ni2+-stripped medium.) |
| Analysis Note: | To view the Certificate of Analysis for this product, please visit www.cytiva.com ![]() |
| Features and Benefits: | • Optimized for convenient scale-up purification of histidine-tagged proteins. • Compatible with a wide range of reducing agents, detergents, denaturants, and other additives. • Negligible leakage of Ni2+. • High binding capacity, approx. 40 mg/mL medium. • Convenient and time-saving 20 mL prepacked HiPrep™ format. |
| General description: | HisPrep™ FF 16/10 is a ready-to-use column, prepacked with precharged Ni Sepharose™ 6 Fast Flow. The column is an excellent choice for preparative, scale-up purification of histidine-tagged recombinant proteins. HisPrep™ FF 16/10 columns are prepacked with Ni Sepharose™ 6 Fast Flow for scale-up purification of histidine-tagged proteins. Ni Sepharose™ 6 Fast Flow consists of 90 ?m beads of highly cross-linked agarose, to which a chelating ligand has been immobilized. This chelating ligand is charged with Ni2+ ions, the first-choice metal ion for purifying most histidine-tagged proteins. The negligible leakage of Ni2+ ions ensures reliable capture of histidine-tagged proteins in repeated IMAC purifications. |
| Legal Information: | HiPrep is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | HisPrep is a trademark of Cytiva |
| Legal Information: | Sepharose is a trademark of Cytiva |
| Other Notes: | The pressure over the packed bed varies depending on a range of parameters such as the characteristics of the chromatography medium and the column tubing used. |
| Preparation Note: | Please be aware this product may be shipped 90 days before the expiration date. For more information on the batch specific expiration date, please contact technical service. |
| Preparation Note: | Store at 4 to 30 °C (20% Ethanol) |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P241 - P280 - P303 + P361 + P353 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| UNSPSC | 23151817 |


