Isocitric Dehydrogenase (NADP) from porcine heart
SIGMA/I1877 - Type I, 0.5-3.0 unit/mg solid (plus numerous enzyme activities associated with porcine heart)
Synonym: threo-Ds-Isocitrate: NADP+ oxidoreductase; ICDH; IDH
CAS Number: 9028-48-2
EC Number: 232-835-3
MDL Number: MFCD00131420
Product Type: Chemical
| biological source | Porcine heart |
| form | solid |
| Quality Level | 200 ![]() |
| specific activity | 0.5-3.0 unit/mg solid (plus numerous enzyme activities associated with porcine heart) |
| storage temp. | −20°C |
| type | Type I |
| Analysis Note: | Crude |
| Biochem/physiol Actions: | Isocitrate dehydrogenase (IDH) plays a major role in the Krebs cycle by catalyzing the oxidative decarboxylation of isocitrate. The oxidative decarboxylation of isocitrate generates α-ketoglutarate and NADPH. NADPH produced is essential for the production of fatty acids and cholesterol. This NADP-dependent molecules serves as homodimers. |
| Other Notes: | One unit will convert 1.0 μmole of isocitrate to α-ketoglutarate per min at pH 7.4 at 37°C. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 500 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: 0.5-3.0 unit/mg solid (plus numerous enzyme activities associated with porcine heart) |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 1.1.1.42 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |

