Iminodiacetic acid Sepharose™
SIGMA/I4510 - aqueous ethanol suspension
Synonym: Iminodiacetic acid Agarose; IDA Resin
MDL Number: MFCD00801334
Product Type: Chemical
| capacity | 22-30 μmol/mL binding capacity (Zn2+) |
| form | aqueous ethanol suspension |
| matrix | Sepharose 6B Fast Flow |
| matrix activation | epoxy |
| matrix attachment | amino |
| matrix spacer | 7 atoms |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [X]N(CC(=O)O)CC(=O)O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Iminodiacetic acid Sepharose™ is used is affinity chromatography, protein chromatography and chelating resins. Iminodiacetic acid Sepharose™ has been used to report a new procedure for the purification of two human monoclonal anti-HIV (human immunodeficiency virus) antibodies (mAbs 2G12 and 4E10). |
| Application: | Iminodiacetic acid Sepharose™ has been slurry-packed into a tared polypropylene column for immobilized metal-ion affinity chromatography (IMAC) and for the preparation of the chelating sepharose column. It is an important component of metal affinity chromatography which immobilizes transition metal ions. |
| General description: | I4510-50ML′s updated product number is GE17-0575-01 Iminodiacetic acid Sepharose™ is a chelating resin used for the purification of proteins. |
| Legal Information: | Sepharose is a trademark of Cytiva |
| Packaging: | 10, 25, 50 mL in glass bottle |
| Physical form: | Suspension in 20% ethanol |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P370 + P378 - P403 + P235 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 3 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 96.8 °F |
| Flash Point(C) | 36 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 23151817 |


