Linoleic Acid-Albumin from bovine serum albumin
SIGMA/L9530 - liquid, sterile-filtered, BioReagent, suitable for cell culture
Synonym: Linoleic Acid-Albumin from BSA
Product Type: Chemical
| concentration | 100 mg/mL BSA in DPBS |
| 90-120 mg/mL protein (biuret) | |
| description | Contains 2 moles linoleic acid per mole BSA |
| form | liquid |
| impurities | ≤400 EU/mL endotoxin |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 300 ![]() |
| sterility | sterile-filtered |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | Linoleic Acid-Albumin from bovine serum albumin is used in the cell line culture and cell differentiation medium. |
| Application: | Linoleic Acid-Albumin from bovine serum albumin is used in the cell line culture and cell differentiation medium. |
| General description: | Fatty Acid-Albumin - complexes have been employed as alternative sources of lipids in the development of serum-free media. Fatty acids bind to serum proteins in high proportions. Such proteins may release beneficial fatty acids and bind those that are inhibitory. Linoleic acid, a precursor of prostaglandins bound to BSA is beneficial to the growth of a variety of cell types (e.g., BHK, hybridoma). It also improves its stability and solubility in culture media. |
| Other Notes: | Recommended usage: 1 ml/100 ml medium |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |

