MCDB 153 Medium
SIGMA/M7403 - With trace elements, L-glutamine and 28mM HEPES, without sodium bicarbonate, powder, suitable for cell culture
Synonym: Molecular, Cellular, and Development Biology 153 medium
Product Type: Chemical
| components | NaHCO3: no L-glutamine: 0.8772 g/L glucose: 1.081 g/L (Dextro) sodium pyruvate: 0.055 g/L phenol red: 0.001242 g/L HEPES: 6.6 g/L (25mM) |
| form | powder |
| Quality Level | 500 ![]() |
| shipped in | ambient |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | MCDB 153 Medium has been used as a component of melanoma isolation media (MIM) to culture human non-metastatic and metastatic melanoma cells. |
| General description: | MCDB 153 media are modifications of Ham′s nutrient mixture F-12, designed for the growth of human keratinocytes, clonal growth of chicken embryo fibroblasts, and Chinese hamster ovary (CHO) cells using low levels of fetal bovine serum protein (FBSP), extensive trace elements or no serum protein. |
| Preparation Note: | Formulated to contain 17.6 grams of powder per liter of medium. |
| Preparation Note: | Supplement with 1.18 g/L sodium bicarbonate. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352207 |

