Nutrient Mixture F-10 Ham
SIGMA/N2147 - With 20 mM HEPES, without sodium bicarbonate and L-glutamine, liquid, sterile-filtered, suitable for cell culture
Synonym: Ham’s F-10
MDL Number: MFCD00217607
Product Type: Chemical
| components | HEPES: 20 mM L-glutamine: no sodium pyruvate: 0.11 g/L phenol red: yes NaHCO3: no |
| form | liquid |
| impurities | endotoxin, tested |
| pH | >7.2 |
| Quality Level | 400 ![]() |
| shipped in | ambient |
| sterility | sterile-filtered |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Preparation Note: | Supplement with 0.146 g/L |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352207 |

