Poly(D,L-lactide-co-glycolide)
SIGMA/P2191 - lactide:glycolide (50:50), mol wt 30,000-60,000
Synonym: LACTEL® B6010-2; PLGA
MDL Number: MFCD00131930
Linear Formula: [C3H4O2]x[C2H2O2]y
Product Type: Chemical
| feed ratio | lactide:glycolide (50:50) |
| InChI key | XBBVURRQGJPTHH-UHFFFAOYSA |
| mol wt | 30,000-60,000 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCC(O)=O.CC(O)C(O)=O |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Poly( |
| Features and Benefits: | Controlled release of bioactive agents, sutures and bioabsorbable implantable devices. |
| General description: | Poly( |
| Legal Information: | Lactel is a registered trademark of Evonik Corp |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Physical form: | Biocompatible, biodegradable polymer. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |

