Penicillin-Streptomycin
SIGMA/P4333 - Solution stabilized, with 10,000 units penicillin and 10 mg streptomycin/mL, 0.1 μm filtered, BioReagent, suitable for cell culture
Synonym: Pen-Strep
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | Gram-negative bacteria |
| Gram-positive bacteria | |
| concentration | 100 × |
| form | liquid |
| impurities | endotoxin, tested |
| InChI | 1S/C23H43N7O12.C16H18N2O4 |
| InChI key | KMOOCZWLFBSQCW-XFOLRDBHSA |
| mode of action | cell wall synthesis | interferes |
| protein synthesis | interferes | |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 300 ![]() |
| shipped in | dry ice |
| SMILES string | CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O |
| sterility | 0.1 μm filtered |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | Penicillin-Streptomycin is used to supplement cell culture media to control bacterial contamination. It is recommended for use in cell culture applications at 10 mL/L. Penicillin streptomycin solution has been used as a supplement in different types of media, including RGC (retinal ganglion cells) culture, α-MEM (minimum essential medium) growth medium, Dulbecco′s modified Eagle′s medium (DMEM)/nutrient mixture F-12 Ham, DMEM and DMEM/F-12 + GlutaMax. |
| General description: | Penicillin Streptomycin solution, also known as Pen Strep, is the most commonly used antibiotic solution for the culture of mammalian cells. Penicillin Streptomycin solution is used to maintain sterile conditions during cell culture, and they show few adverse effects on the cultured cells. |
| Other Notes: | 20ml,100ml |
| Other Notes: | 2024 CiteAb Award Winner for Supplier Succeeding in Parkinson′s Research ![]() |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Containers which are opened must be carefully resealed and kept upright to prevent leakage.Storage class (TRGS 510): Non Combustible Liquids |
| Other Notes: | This product is formulated to contain 10,000 units penicillin and 10 mg streptomycin/mL solubilized in a proprietary citrate buffer. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352207 |

