L-Pyroglutamic acid
SIGMA/P5960 - BioXtra
Synonym: (S)-(−)-2-Pyrrolidone-5-carboxylic acid; (S)
CAS Number: 98-79-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H7NO3
Molecular Weight: 129.11
EC Number: 202-700-3
MDL Number: MFCD00005272
Linear Formula: C5H7NO3
Product Type: Chemical
| anion traces | chloride (Cl-): ≤0.05% |
| sulfate (SO42-): ≤0.05% | |
| assay | ≥97% (titration) |
| cation traces | Al: ≤0.0005% |
| Ca: ≤0.0005% | |
| Cu: ≤0.0005% | |
| Fe: ≤0.0005% | |
| K: ≤0.005% | |
| Mg: ≤0.0005% | |
| Na: ≤0.005% | |
| NH4+: ≤0.05% | |
| Pb: ≤0.001% | |
| Zn: ≤0.0005% | |
| color | white |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.1% |
| impurities | ≤0.0005% Phosphorus (P) |
| InChI | 1S/C5H7NO3/c7-4-2-1-3(6-4 |
| InChI key | ODHCTXKNWHHXJC-VKHMYHEASA |
| mp | 160-163 °C (lit.) |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)[C@@H]1CCC(=O)N1 |
| solubility | H2O: 1 M, clear, colorless |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥97% (titration) |
| mp | 160-163 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

