2-Propylpentanoic acid
SIGMA/P6273
Synonym: Valproic acid
CAS Number: 99-66-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16O2
Molecular Weight: 144.21
EC Number: 202-777-3
MDL Number: MFCD00002672
Linear Formula: (CH3CH2CH2)2CHCO2H
Product Type: Chemical
| bp | 220 °C (lit.) |
| density | 0.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C8H16O2/c1-3-5-7(6-4-2 |
| InChI key | NIJJYAXOARWZEE-UHFFFAOYSA |
| lipid type | saturated FAs |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCC(C(O)=O)CCC |
| solubility | alcohol: soluble |
| H2O: slightly soluble |
| Application: | 2-Propylpentanoic acid has been used as a supplement in mouse embryonic fibroblast - conditioned medium (MEF-CM) to feed the cells. |
| Biochem/physiol Actions: | 2-Propylpentanoic acid is a short-chain fatty acid and potentially inhibits histone deacetylase action. It is known to promote tumor cell toxicity and increase susceptibility to radiation. 2-Propylpentanoic acid elevates the levels of γ-aminobutyric acid in the brain. Reduced central nervous system action is observed in overdosage of 2-propylpentanoic acid. It enhance the inhibitory action of γ-aminobutyric acid (GABA) by blocking voltage-dependent sodium channel. |
| Biochem/physiol Actions: | Anticonvulsant that also has efficacy as a mood stabilizer in bipolar disorder |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H360D |
| Precautionary statements | P201 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 231.8 °F |
| Flash Point(C) | 111 °C |
| bp | 220 °C (lit.) |
| Density | 0.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352211 |



