Phenyl-β-D-galactopyranoside
SIGMA/P6501 - ≥98% (TLC)
Synonym: P-Gal; Phenyl β-D-galactoside
CAS Number: 2818-58-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H16O6
Molecular Weight: 256.25
EC Number: 220-573-2
MDL Number: MFCD00063258
Linear Formula: C12H16O6
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (TLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C12H16O6/c13-6-8-9(14) |
| InChI key | NEZJDVYDSZTRFS-YBXAARCKSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H]1O[C@@H](Oc2ccccc2 |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Phenyl-β- |
| General description: | Phenyl-β-D-galactopyranos |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (TLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41141627 |

