Pilocarpine hydrochloride
SIGMA/P6503 - ≥99% (titration), powder
Synonym: (3S,4R)
CAS Number: 54-71-7
Empirical Formula (Hill Notation): C11H16N2O2 · HCl
Molecular Weight: 244.72
EC Number: 200-212-5
MDL Number: MFCD00012722
Linear Formula: C11H16N2O2 · HCl
Product Type: Chemical
| application(s) | forensics and toxicology veterinary |
| assay | ≥99% (titration) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C11H16N2O2.ClH/c1-3-10 |
| InChI key | RNAICSBVACLLGM-GNAZCLTHSA |
| mp | 202-205 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| relevant disease(s) | epilepsy |
| SMILES string | Cl.CC[C@H]1[C@H](COC1=O)C |
| solubility | H2O: 100 mg/mL |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Pilocarpine hydrochloride has been used to stimulate salivary secretions in mice. It has also been used to induce status epilepticus(SE) in rat. |
| Biochem/physiol Actions: | Nonselective muscarinic acetylcholine receptor agonist; used to produce an experimental model of epilepsy. |
| Biochem/physiol Actions: | Pilocarpine is alkaloid isolated from the shrub Pilocarpus species. It comprises imidazole ring and γ- lactone rings in its structure. It has cholinergic potential and it stimulates the parasympathetic system. Pilocarpine is also effective for treating glaucoma. It stimulates ciliary muscle contraction by binding to muscarinic M3 receptors. It is effective in treating corneal dryness in Sjogren′s syndrome. It is a secretagogue, which improves salivary secretions in Xerostomia or a dry mouth condition in Sjogren′s syndrome patients and in radiotherapy patients with head and neck carcinoma. |
| Disclaimer: | Hygroscopic, light sensitive |
| Features and Benefits: | This compound is a featured product for ADME Tox and Neuroscience research. Discover more featured ADME Tox and Neuroscience products. Learn more about bioactive small molecules for other areas of research at sigma.com/discover-bsm . |
| Features and Benefits: | This compound is featured on the Acetylcholine Receptors (Muscarinic) page of the Handbook of Receptor Classification and Signal Transduction. To browse other handbook pages, click here . |
| Other Notes: | Shelf life of the powder is at least five years. |
| Packaging: | 5, 10, 50 g in poly bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H330 |
| Precautionary statements | P301 + P310 + P330 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23-25 |
| Safety Statements | 45 |
| RIDADR | UN 1544PSN2 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥99% (titration) |
| mp | 202-205 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352200 |


