Pristanic acid solution
SIGMA/P6617 - mixture of isomers, ethanol solution, ≥97% (GC)
Synonym: 2,6,10,14-
CAS Number: 1189-37-3
Empirical Formula (Hill Notation): C19H38O2
Molecular Weight: 298.50
EC Number: 200-578-6
MDL Number: MFCD05664739
Linear Formula: C19H38O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% (GC) |
| form | ethanol solution |
| InChI | 1S/C19H38O2/c1-15(2)9-6-1 |
| InChI key | PAHGJZDQXIOYTH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(C)CCCC(C)CCCC(C)CCCC(C |
| storage temp. | −20°C |
| Biochem/physiol Actions: | Oxidation product of fatty acids in the diet, particularly phytanic acid. Phytanic acid is oxidized by alpha oxidation yielding pristanic acid, which is subsequently degraded by peroxisomal beta oxidation. Several inborn errors of metabolism with one or more deficiencies in the phytanic acid and pristanic acid breakdown have been described. |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 7-16 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 57.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 14 °C - closed cup |
| Purity | ≥97% (GC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352106 |



