PS-1145 dihydrochloride
SIGMA/P6624 - ≥98% (HPLC), solid
Synonym: N-
CAS Number: 431898-65-6 (free base)
Empirical Formula (Hill Notation): C17H11ClN4O · 2HCl
Molecular Weight: 395.67
MDL Number: MFCD08705411
Linear Formula: C17H11ClN4O · 2HCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | yellow |
| form | solid |
| InChI | 1S/C17H11ClN4O.2ClH/c18-1 |
| InChI key | QTDCBADLGJZBHP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].Cl[H].Clc1cc(NC(=O) |
| solubility | DMSO: >3 mg/mL at ~60 °C, clear (with warming for 2 minutes) |
| methanol: water (1:1): ≥5 mg/mL at 60 °C (With warming for 5 minutes.) | |
| storage condition | desiccated |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | PS-1145 dihydrochloride has been used as an IκB kinase (IKK) inhibitor: • in the culture medium to treat human epidermal keratinocytes (HEKs) and squamous carcinoma cells (SCCs) to study the role of IKK in Corynebacterium tuberculostearicum (C. t.)-elicited transcription of inflammatory mediators • to investigate the involvement of transcription factor p65 (RelA)/nuclear factor kappa-B (NF-κB) in the cluster of differentiation 28 (CD28)-mediated interleukin-17A (IL-17A) gene expression • to examine the involvement of NF-κB signaling in the cytotoxic effect of niclosamide on colorectal cancer (CRC) cells |
| Biochem/physiol Actions: | PS-1145 is an I |
| Biochem/physiol Actions: | PS-1145, a β-carboline derivative, blocks the phosphorylation and degradation of the inhibitor of nuclear factor kappa-β (NF-κB;). It also inhibits the subsequent activation of nuclear factor kappa-β (NF-κB) and thereby prevents the release of tumor necrosis factor-α (TNF-α) in lipopolysaccharide treated mice. PS-1145 hinders pro-inflammatory cytokine production and cell proliferation. It plays a potential therapeutic role in carcinogenesis in multiple myeloma. PS-1145 exhibits anti-tumor activity on nasopharyngeal carcinoma (NPC) cell lines. |
| Features and Benefits: | This compound is featured on the MAPKKKs page of the Handbook of Receptor Classification and Signal Transduction. To browse other handbook pages, click here . |
| Packaging: | 5, 25 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |


