L-α-Phosphatidylinositol from Glycine max (soybean)
SIGMA/P6636 - ~50% (TLC)
Synonym: 1,2-Diacyl-sn-
CAS Number: 97281-52-2
EC Number: 306-553-7
Product Type: Chemical
| biological source | soybean |
| concentration | ~50% (TLC) |
| form | crude powder |
| functional group | phospholipid |
| InChI | 1S/C45H87O13P/c1-3-5-7-9- |
| InChI key | FQZQXPXKJFOAGE-KAEDGTSCSA |
| lipid type | phosphoglycerides |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | ambient |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCCC(=O)OC[ |
| storage temp. | −20°C |
| Analysis Note: | May contain phosphatidic acid and phosphatidyl ethanolamine |
| Biochem/physiol Actions: | Phospholipid membrane component, precursor of inositol phosphates. |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | 250 mg in ampule |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |

